7. Ulubey Kanyon, Kültür ve Turizm Festivali Törenlerle Başladı

Uşak’ın Ulubey ilçesinde belediye tarafından bu yıl 7. düzenlenen “Kanyon Kültür ve Turizm Festivali” açılış töreni ile başladı. Festivalin açılışında konuşan Vali Özdemir Çakacak, kanyonların tabiat parkı olması için hazırlanan raporu Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na sunduklarını söyledi.

Açılış törenine Vali Özdemir Çakacak, İl Garnizon Komutanı Jandarma Albay İsmail Özcan, Uşak Milletvekili İsmail Güneş, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Bayram, ilçe kaymakamları, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı. Festival açılışında konuşan Ulubey Belediye Başkanı Ali Rıza Ada, 7 yıldır düzenledikleri etkinliklerin amacına ulaştığını ifade ederek kanyonlara ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin sayısının arttığını söyledi.

3 bin 851 hektar alana sahip Ulubey Kanyonlarının turizme elverişli bir hale getirilmesi için çalıştıklarını da belirten Vali Özdemir Çakacak, “Kanyonların Tabiat Parkı statüsüne kavuşturulması için bir çalışma başlattık. Mayıs ayı içinde mühendislerimizce ön etütleri içeren rapor, Orman ve Su İşleri Bakanlığına sunuldu. Ulubey Kanyonumuzun Tabiat Parkı statüsüne kavuşmasının elbette avantajları olacaktır. Bununla birlikte, ilçemizi bu statüden kaynaklanacak turizm akışına da hazırlamamız, gerekli yatırımlar için şimdiden girişimlerde bulunmamız gerekmektedir. İlk etapta doğrudan bir turizm hareketliliği olmasa bile, zaman içinde yerli ve yabancı turistlerin gezi güzergâhına girecek Kanyonlarımızdan ilçemize ekonomik bir dönüşüm olacağı muhakkaktır. Bu nedenle, öncelikle mevcut potansiyelimizi ve gelecekte yapmayı planladığımız yatırımlarımızı bu çerçevede gözden geçirmeli; hizmet kalitemizi gerek yerli gerekse yabancı turistlerimiz varmış gibi şimdiden yükseltmeli, bizi başka milletlerden ayıran misafirperverlikle yoğrulmuş ev sahipliğine şimdiden hazırlanmalıyız” dedi.

Vali Özdemir Çakacak’ın konuşmasının ardından protokol üyeleri halk oyunları gösterilerini izleyip hazırlanan resim sergisi ve stantları gezdi. Festival etkinlikleri Pazar günü akşam saatlerin kadar devam edecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here