Hakan Mengüç Bilinçaltının Gücünü Anlattı

Uşak Belediyesi kültürel ve sosyal etkinliklere devam ediyor. Sanatın birçok dalının Uşak’ta ağırlanmasında ev sahipliği yapan belediye kişisel gelişim ile ilgili uzmanları da Uşak’a getirerek katkı veriyor. Bu kapsamda ünlü Hipo NLP uzmanı Hakan Mengüç Uşak’a gelerek bir seminer verdi. Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşen “Bilinçaltının gücü” konulu seminere katılım yoğun oldu.

Seminere Uşak Valisi Mehmet Ufuk Erden, Alay Komutanı Kıdemli Albay Fuat Kömürcü, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Bayram Adalet Komisyonu Başkanı Ferhat Bursal, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Sait Çelik, Belediye Başkan yardımcısı Işıl Akgün, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı. Beynin güçlü bir imaj çalışması ile insan hayatında birçok şeyi değiştirebileceğine dikkat çeken Hipo NLP uzmanı Hakan Mengüç seanslarında bu konuya dikkat çekmeye çalıştığını kaydetti. İnsanların uzun süreli yaptıkları hareketlerin davranış olarak kalıcı olabildiğini ifade eden Mengüç, “ Bir kişi her gün sinirlenir, acı çeker ve üzülürse bu ağ tamamen birbirine bağlanır ve sürekli mağduriyetine bir gerekçe bulur. Bu nedenle stres kaçınmamız gereken bir olgudur” dedi.

Kişisel gelişim ile ilgili de konuşan Mengüç, insanların istemesi durumunda her şartta mutlu olabileceğini anlattı. Kişisel gelişiminde dikkat edilmesi gerekenin bireylerin alanları olduğunun altını çizen Mengüç, “ İnsanlarda farklı alanlar vardır. Yakın alan, kişisel alan,sosyal alan ve kamu alanı. Bu alanları gözeterek yaklaştığımızda başarı elde ederiz” diye konuştu.

Stres olumsuzlukları pekiştirir

Stresin olumsuzlukları pekiştirdiğine dikkat çeken Mengüç, “Görme gözde değil, beyinde olur. Eğer bir şeyi 5 duyumuzu da katarak canlı bir şekilde hayal edebilirsek beyin bunu gerçekten yaşamış gibi algılar. Özellikle geçmişte yaşadığımız anılar bu şekilde oldur. Eğer bugünkü olumlu olumsuz tüm inançlarımızı beş duyumuzdan gelen veriler aracılığı ile oluşturduysak, güçlü bir imajinasyon çalışması ile olumsuz inançları yok edip, olumlu inançları tekrar oluşturabiliyoruz. İşte trans çalışmalarında yaptığım tam da bu. Bugüne kadar trans ile yapılan imajinasyon çalışmasını bir çok kişiye yardım etmek için kullandım. Beyin gördüğü ile hatırladığı arasındaki farkı asla bilmez. Çünkü aynı sinir ağları ateşlenir. Birlikte ölen sinir ağları birlikte ateşlenir. Birşeyi tekrar etmek hücreleri uzun süre bağlar. Eğer hergün sinirlenir, hergün didinir, hergün acı çeker, mağduriyetinize sebep bulursanız bu ağı tamamen birbirine bağlarsınız. Ağ uzun süreli ilişkidedir ki buna kimlik denir. Bu yüzden stresten uzak durmalıyız” dedi.

İnsanların alanlarına dikkat etmeli

İnsanlar ile iletişime geçerken kişilerde var sayılan alanlara dikkat edilmesi gerektiğini belirten Mengüç, “ İnsanlarla iletişime geçtiğimizde sosyal alanla başlar ve sonra kişisel alana gireriz. Bu çok dikkat edilmesi gereken bir konudur, kesinlikle mahrem alana girilmemeli ve kişisel alana da girerken yavaş ve tepkiler gözlenerek girilmelidir. Bir çok insanın sosyal alandan kişisel alana hızlı bir giriş yaptığını ve bu yüzden çok itici bulunduklarına bizzat şahit oldum” diye konuştu.

Hakan Mengüç kişisel gelişim semineri belediye personeli için yapılacak etkinlikle devam edecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here