Hamilelik Döneminde Diş ve Diş Eti Sağlığı

Hamilelik sürecinde anne ve bebeğin sağlığını etkileyen unsurlardan bir diğeri diş sağlığıdır. Hamilelik boyunca anne adayının yediklerine dikkat etmesi oldukça önemlidir. Gerekli özen gösterildiğinde ağız ve diş sağlığını tehdit eden ekstra bir sorunla karşılaşılması söz konusu değildir. Bununla beraber annenin yeterince dikkat etmediği durumlarda ağız sağlığını olumsuz etkileyen sorunlar baş göstermesi kaçınılmazdır.

  • Hamilelik Döneminde Diş Çürümelerinde Artış Görülür mü?

Hamileliğiniz boyunca ağız ve diş sağlığınızda herhangi bir anormallik tespit ettiğinizde muhakkak doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Süreç içerisinde hormonsal etkiler nedeniyle çürüklerde artış tespit edilebilmektedir. Özellikle kanda bulunan asit oranındaki artış, diş etlerini de dişleri de zarara uğratmaktadır. Asit sebebiyetiyle çürüyen dişler, diş etinde ağrı ve devamlı zonklama oluşturmaktadır. Hamilelikte diş ve diş eti sağlığı özellikle annenin ilaç alamadığı bu süreçte çürümeler için gerekli önlemler alınması ekstra önemlidir.

  • Hamilelik Döneminde Diş Eti İltihaplanmaları Görülür mü?

Hamilelik süreci, annenin her istediğini yiyebildiği bir süreçtir. Özellikle gereğinden fazla şekerli, asitli, kafeinli besinlerle beslenmek diş eti sağlığını tehlikeye atmaktadır. Annenin diş etlerinde yaralanmalara neden olan bu dengesiz beslenme, hormonsal dengesizlikler nedeniyle iltihaba dönüşebilmektedir.

Annenin düzenli olarak diş eti bakımını yaptırması iltihabı önlemek için son derece önemlidir. Diş etinizde meydana gelebilecek iltihaplanmada şişkinlik ve akıntı dikkatinizi çekecektir. Doktorunuza danışmalı gereken tedaviyi vakit kaybetmeden tamamlamalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here