İl İstihdam ve Meslekli Eğitim Kurulu toplantısı yapıldı

il-istihdam-mesleki-egitimİstihdam ve mesleksel eğitim siyasetlerinin oluşturulmasına, istihdamı koruyucu, geliştirici ve işsizliği durdurucu önlemler ile uygulanacak etken işgücü programlarının belirlenmesine, istihdam etkinliklerinin ve mesleksel eğitim uygulamalarının izlenmesi ve değerlendirilmesine yönelik çalışmalar yapmak suretiyle toplanan Uşak İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2016 senesi 1. alışılmış olan toplantısı Vali Ahmet Okur başkanlığında gerçekleştirildi.

Öğretmen evi toplantı salonunda meydana getirilen toplantı öncesi açıklamalarda bulunan Vali Ahmet Okur, 2015 Ocak-Aralık döneminde 7.018 hanım ve 5.758 adam olmak suretiyle toplam 12.776 iş arayan yurttaşın İŞKUR’a başvuru ettiğini belirterek hususi sektörden alınan 9.858 açık iş taleplerine 4.613 işi olmayan yerleştirildiğini kaydetti.

İstihdamın savunmasına ve artırılmasına, işsizlerin mesleksel niteliklerinin geliştirilmesine, işsizliğin azaltılmasına ve hususi siyaset gerektiren grupların işgücü piyasasına kazandırılmasına muavin olmak suretiyle Aktif İşgücü Programları uygulandığını dile getiren Vali Okur, “2015 Ocak – Aralık döneminde 1 istihdam garantili kurs ve 29 UMEM projesi, 32 tane iş edindirme kursu, 12 tane teşebbüsçülük ve 2 tane engellilere yönelik olmak suretiyle toplam 76 kurs açıldı. Bu kurslardan 1146’sı hanım ve 514’ü adam olmak suretiyle toplam 1.662 kursiyer yararlandı. İŞKUR’un işsizlerin mesleksel maharetlerini geliştirmek suretiyle yoğun bir biçimde uyguladığı işbaşı eğitim programlarından 1128’i hanım ve 894’ü adam olmak suretiyle toplam 2.022 katılımcı faydalandı. 2015 Ocak-Aralık döneminde bir işyerinde çalışırken, kendi talep ve kusuru haricinde işini yitiren 3.774 kişiye, uğradıkları gelir kayıplarını azda olsa de olsa karşılamayı amaçlayan işsizlik ödeneği bağlandı” dedi.

Vali Ahmet okur’un konuşmasının peşinden toplantı alakalı müesseselerin değerlendirme sunumları ile devam etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here