Ulubey Kanyonları Cam Terasa Kavuşuyor

ulubey-kanyonlariSadece Türkiye’nin değil dünyanında en uzun ikinci kanyonu unvanına sahip olan Ulubey Kanyonları için  “Park Kanyon” projesi ile turistlerin ilgi odağı olması hedefleniyor. Bu proje ile gemi güvertesi biçiminde cam teras da yapılacak.

Ulubey Kanyonları, 76 km uzunluğu ile Karahallı ve Sivaslı ilçelerini de kapsıyor ve ABD’de bulunan Grand Kanyon sonrasında dünyanın en uzun ikinci kanyonu durumunda. Bu özelliği yanında doğa tutkunları için cazibe merkezi haline gelmesi planlanan Kanyon için “Park Kanyon” projesi hayata geçirilmeye çalışılıyor. Proje ile kanyona hakim bir konuma gemi güvertesi biçiminde tasarımı yapılan cam teras ve ahşap kafeterya, peyzaj çalışmaları ve çeşitli düzenlemeler yapılarak yerli ve yancı turistler bölgeye çekilmeye çalışılacak.

Proje çalışmaları ile ilgili bilgiler veren Ulubey Kaymakamı Mehmet Aksu, Ulubey Kanyonları için Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın geçen yıl tabiat parkı ilanı yapıldığını ifade ederek bölgenin 119 hektarlık bir doğal cennet olduğunu belirtti.  Aksu, “Park Kanyon projesi, Zafer Kalkınma Ajansı tarafından kabul gördü ve ihalesi de gerçekleştirildi. Bu proje ile bölge turizmi canlanacaktır. Hedef yılda 150 binden fazla turisti bölgeye çekebilmek. Proje içinde yaklaşık olarak 125 metre kare büyüklüğünde olacak camdan bir teras herkesin ilgisini çekecektir. Teras yanında, 170 metrekare büyüklüğünde olacak olan ahşap bir kafeterya da var. Peyzaj çalışmaları içinde proje geliştiriyoruz. Cam terasın aynı zamanda 50 kişiyi taşıyabilecek biçimde yapımı planlanıyor. ” şeklinde konuştu.

Proje; Zafer Kalkınma Ajansı, Uşak İl Özel İdaresi, Ulubey Kaymakamlığı ve Uşak Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ortaklığı ile gerçekleştiriliyor ve maliyetinin 860 bin lira dolayında olması bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here