Uşak Valiliği Kötü Alışkanlıklarla Mücadelede Kararlı

Uşakta Vali Salim Demir’in başkanlığında gerçekleştirilen Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu toplantısı Valilik salonunda gerçekleştirildi.

Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu toplantısına Vali Salim Demir’in yanı sıra TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi Milletvekili Alim Tunç, Vali Yardımcısı Ahmet Yılmaz ve Komisyon üyeleri katıldı.

Toplantıda konuşan Milletvekili Alim Tunç “Bağımlılığı Araştırma Komisyonu” madde bağımlılığının ülkemizdeki tehdit boyutunu ve bu tehditlerin ortadan kaldırılması adına çalışmalara başlandığını belirtti.

Alim Tunç : Madde bağımlılığı terör kadar tehlikeli

Uşak ilimizin büyükşehirlere oranla madde bağımlılığı konusunda daha az tehdit altında olduğunu belirten Alim Tunç sözlerine şu şekilde devam etti, “Uşak öncelikli iller arasında değil ancak Uşak Milletvekili olarak bu komisyonda yer almam nedeniyle ilimizdeki mevcut durumu hem tespit etme hem de komisyon üyelerinin önerileri doğrultusunda araştırma komisyonumuza sunulacak raporun içerinde yer almasını istediğimiz için, bu toplantının geniş katılımla gerçekleşmesini Sayın Valimizden rica ettim. Gerçekten madde bağımlılığı terör kadar tehlikeli bir durum arz ediyor. Hatta önlenmesi, arz ve kullanımının önlenmesi açısından bütün kurumların birlikte hareket etmesi gerekiyor. Geçmişte Türkiye coğrafi özellik olarak bugüne kadar genellikle Ortadoğu’dan Avrupa’ya giden bir yol güzergâhındaydı, şimdiler de ise sentetik uyuşturucuların yapılması ile beraber özellikle Hollanda, Belçika gibi ülkelerde üretilip Ortadoğu’ya ters bir göçü sağlayan, yol üzerinde bulunuyoruz olmamız sebebiyle hedef ülke durumunda bulunmaktayız. Bundan dolayı bununla mücadele ve alınacak tedbirler ülkemiz açısından çok önemli. Elbirliğiyle gerekli tedbirleri yasal düzenlemeleri ya da bilinçlendirme adına, eğitim adına bütün kurumlarımız ile beraber bu mücadeleyi vermek durumundayız.”

Vali Salim Demir : Çocuklarımızı Olumsuzluklara Bulaşmadan Korumak İstiyoruz.

Uşak Valisi Salim Demir toplantıda yaptığı konuşmada madde bağımlığı farkındalığının artmasının bağımlılıkla mücadelede çok önemli olduğunu belirterek şu açıklamayı yaptı,”Türkiye Cumhuriyeti Devleti kötü alışkanlıklar ve bağımlılıkla mücadele konusunda önemli bir strateji oluşturmuş durumda. Artık terörle mücadele yapıldığı gibi savunma konumunda değil müdafaa ve saldırı şekli ile bir mücadele başlatmış durumdadır. Bu mücadeledeki kararlığı ve önemi Uşak’ta da göstermek istiyoruz. Hem alanda hem de rehabilitasyon ve tedavi amaçlı çalışmalarla çocuklarımızı bu olumsuzluklara bulaşmadan korumak istiyoruz. Tabi ki de tedavi aşamasıyla ilgili çalışmalar devam edecek. Ancak biz hiç bulaşmadan çocuklarımızı korumanın bizim için daha önemli bir basamak olduğunu düşünüyoruz. Her bir ferdi, çocukluk çağlarında spor, müzik ve sosyal etkinliklere yönlendirerek kötü alışkanlıklardan uzak durmasını sağlamak istiyoruz.”

Uşak Valisi Salim Demir’in konuşmasının ardından toplantıda uyuşturucuyla mücadele, uyuşturucuya karşı tedbirler ve kurumlar arasındaki kordinasyon çalışmaları değerlendirildi.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here